Αρχική σελίδα » Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Προκηρύξεις και Χρήσιμα Έγγραφα » Προβολή Νέων

Πρόσκληση Συμμετοχής Erasmus+ Σπουδές για το Ακαδ. Έτος 2022-23

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Εrasmus+ και να μετακινηθούν για σπουδές στο έτος 2022-2023, να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής.

Δείτε εδώ την πρόσκληση συμμετοχής - όροι και προϋποθέσεις

Πίνακας Συνεργαζόμενων Ιδρυμάτων Εξωτερικού 2022-23

Έντυπο Αίτησης Συμμετοχής

Οι αιτήσεις θα στέλνονται στο lvandoros[at]econ.uoa[dot]gr    .Τα επισυναπτόμενα αρχεία  (αίτηση συμμετοχής και τίτλοι σπουδών ξένης γλώσσας  ) θα πρέπει να είναι σκαναρισμένα σε μορφή pdf και μόνο. (όχι φωτογραφίες από κινητές συσκευές)

Έναρξη υποβολής αιτήσεων    04 /3/ 2022

Λήξη περιόδου υποβολής αιτήσεων  16/3/2022

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να διαβάσουν προσεκτικά τις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Γραφείου Διεθνών Σχέσεων :

Η πιστοποίηση του επιπέδου γλωσσομάθειας γίνεται αποκλειστικά με την προσκόμιση των αντίστοιχων διπλωμάτων. Φοιτητές που δεν κατέχουν το αντίστοιχο δίπλωμα όταν κάνουν αίτηση συμμετοχής δεν είναι επιλέξιμοι και αν δεν το προσκομίσουν στη συνέχεια ούτε και στο Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων, θα διαγράφονται από τον Τελικό Συγκεντρωτικό Πίνακα Επιλογής του Τμήματος.

www.interel.uoa.gr/erasmus/sm/symmetoxh.html

Επιπροσθέτως  λάβετε υπόψη και τα εξής:

Σας ενημερώνουμε ότι η επιλογή του Πανεπιστημίου (από τις 3 επιλογές που δηλώνετε) στο οποίο ζητάτε να μετακινηθείτε, γίνεται από τον εκάστοτε ακαδημαϊκό υπεύθυνο του Τ.Ο.Ε. (σύμφωνα με απόφαση της ΓΣ της 23/4/2021) με βάση τα κριτήρια που αφορούν:

• Το εξάμηνο σπουδών στο οποίο βρίσκεστε (γίνονται δεκτές οι αιτήσεις όσων είναι στο 2ο, 3ο ή 4ο έτος).
  • Ο αριθμός των μαθημάτων που έχετε ήδη κατοχυρώσει και ο μέσος όρος της βαθμολογίας : απαιτείται τουλάχιστον η κατοχύρωση 9 μαθημάτων για την υποβολή της αίτησης όταν βρίσκεστε στο 2ο έτος (συμπεριλαμβανομένων των αποτελεσμάτων της εξεταστικής του Φεβρουαρίου δηλαδή συνολικά 4 εξεταστικές περίοδοι από την έναρξη των σπουδών), τουλάχιστον 16 μαθήματα αν βρίσκεστε στο τρίτο έτος σπουδών (αντίστοιχα 16 μαθήματα μετά από 6 εξεταστικές περίοδοι) και τουλάχιστον 22 μαθήματα αν βρίσκεστε στο 4ο έτος σπουδών (μετά από 8 εξεταστικές). Στόχος αυτών των κριτηρίων ειναι να μπορείτε να παρακολουθήσετε τα μαθήματα στο άλλο πανεπιστήμιο χωρίς να διακοπεί η ροή των σπουδών στην Ελλάδα.
  • Το επίπεδο γνώσεων της ξένης γλώσσας (υποχρεωτικά χρειάζεται στα αγγλικά επίπεδο Β2 αλλά προτείνεται το C2  για την αποτελεσματικότερη παρακολούθηση) και κάποια στοιχειώδη γνώση της γλώσσας στη χώρα μετακίνησης: το κάθε πανεπιστήμιο ορίζει το ελάχιστο απαιτούμενο επίπεδο γνώσης της ξένης γλώσσας (συνήθως την αγγλική) αλλά από την πολύχρονη εμπειρία του προγράμματος φάνηκε ότι αν το επίπεδο δεν είναι υψηλό, τα αποτελέσματα των φοιτητών δεν είναι ικανοποιητικά. Επίσης, είναι προτιμότερο να υπάρχει ένα ελάχιστο επίπεδο γνώσης της γλώσσας της χώρας για την καλύτερη προσαρμογή αλλά και για την περίπτωση που χρειαστεί να παρακολουθήσετε κάποιο μάθημα.
  • Πριν να επιλέξετε το πανεπιστήμιο στο οποίο επιθυμείτε να μεταβείτε πρέπει να ελέγξετε ότι πράγματι υπάρχουν μαθήματα -στο πρόγραμμα σπουδών που προτείνεται στους φοιτητές Erasmus- που αντιστοιχούν με μαθήματα του Τ.Ο.Ε. στα οποία δεν έχετε ακόμα εξεταστεί και βαθμολογηθεί θετικά.

Είναι προφανές ότι με τη παρουσία σας και τις επιδόσεις σας στο συνεργαζόμενο πανεπιστημιακό Τμήμα του εξωτερικού γίνεστε εκπρόσωπος όχι μόνο του Τ.Ο.Ε. αλλά και του Ε.Κ.Π.Α. που έχει αξιολογηθεί ως ένα από τα καλύτερα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια.